Po roce jsme se opět přijali pozvání na přírodovědně-ekologickou soutěž Zlatý list, pořádanou Českým svazem ochránců přírody. Letošní krajské kolo připadlo na pondělí 9. května. Na Základní školu v Břidličné se sjelo na tři sta účastníků nejen z okresu Bruntál, ale i z Opavska. Naše děti se pečlivě připravovaly pod vedením paní Tupé v odpoledním kroužku

Na stanovištích jsme plnili zapeklité úkoly…

Před školou bylo rozmístěno 15 stanovišť, kde se vyplňovaly testy, zodpovídaly otázky, poznávaly přírodniny, a to nejen pouhým okem, ale i pod mikroskopem. Odborníci z řad botaniků, ornitologů, ochránců přírody, rybářů a včelařů si přichystali pro naše soutěžící záludné otázky.

Spolupráce byla důležitá…

Po zahájení soutěže se rozeběhly první tříčlenné hlídky z každého družstva na určená stanoviště, vždy měly pouhých sedm minut na splnění úkolu. Totéž pak čekalo na další polovinu družstva. Na závěr se body obou hlídek sečetly.

Šermířská skupina Severští páni…

Čekání na vyhodnocení soutěže nám zpříjemnil doprovodný program, během kterého vystoupila šermířská skupina Severští páni spolu s naším Stanislavem Varechou z 8. A. O ukázku výcviku poslušnosti se postarali kynologové a děti si zpestřily odpoledne i v malém lanovém centru za školou.

1. místo pro naše nejmenší…

Konečně jsme se dočkali vyhodnocení. Děti netrpělivě poslouchaly, až zazní jejich jména. Nejdříve se vyhodnocovala kategorie N (1. – 3. třída). Družstvo ve složení Markéta Holubová, Berenika Galušková, Samantha Anna Kaňa, Radek Tupý, Filip Konečný a Tobiáš Moravec vybojovalo úžasné 1. místo. Po loňském úspěchu, kdy skončili druzí, se letos posunuli na příčku nejvyšší.

6. místo…

Druhé družstvo ve složení Leona Dragoszová, Markéta Bočková, Karmela Hošková, Matěj Doležal, Robert Škroch a Tomáš Němec se nenechalo zahanbit a získalo pěkné 6. místo.

5. místo…

V kategorii M (4. – 6. třída) reprezentovalo naši školu jedno družstvo složené ze šesťáků. Martina Floriánová, Kamila Chmelařová, Petra Sofková, Lenka Křištofová, Natálie Němcová a Barbora Metelková se v konkurenci 22 družstev umístily na krásném 5. místě.

2. místo…

První ve složení Martina Němcová, Ivana Kotková, Kristýna Fedorová, Tereza Lovásová, Adéla Turková a Simona Hulová dosáhlo na stupně vítězů, holky si odvezly krásné 2. místo.

6. místo…

Druhé družstvo ve složení Markéta Kociánová, Hana Vaculová, Eliška Hajná, Julie Kropáčová, Klára Gebauerová a Nela Grigoriadisová, získalo pěkné 6. místo, ačkoliv děvčata byla ve své kategorii nejmladší. Všem zúčastněným mladým přírodovědcům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a paním učitelkám Mirce Tupé a Vlaďce Dudkové za pomoc s odpolední přípravou dětí na soutěž.

Foto a text Miroslava Tupá

Back To Top