Již 18. ročník Oblastní ekologické soutěže uspořádala 28. dubna bruntálská Základní škola na ulici Okružní. Sjelo se tam celkem 24 čtyřčlenných týmů z Krnova, Jindřichova, Karlovic, Vrbna pod Pradědem, Rýmařova a samozřejmě nechyběla ani tři družstva z naší školy.

Tým šesťáků…

Letošní ročník byl zaměřen na téma ekozahrady, proto jsme se ve vstupním úkolu pokusili jednu takovou ekozahradu navrhnout. Soutěž zahájil pan ředitel Leoš Sekanina, přivítal nás a představil nám partnery soutěže, kterými byly Lesy ČR a CHKO Jeseníky. Zástupci těchto organizací měli pro děti přichystány doprovodný program a úkoly.

Tým sedmáků…

Vlastní soutěž začala v aule, kde všechna družstva vypracovala teoretickou část, jež byla rozdělena do čtyř témat: vědomostní test, včelka Mája, výpočty na zahradě a zahrada v literatuře. Jakmile družstva tuto část splnila, mohla se rozběhnout po šesti stanovištích, kde plnila další úkoly.

Poznávačka…

Zařazovaly se rostliny do jednotlivých pater, doplňovaly se pranostiky a přiřazovaly se k příslušnému měsíci, poznávaly se rostliny a živočichové zahrad, určovaly se mikroskopické preparáty, třídilo se, co do kompostu patří a co ne a nakonec potřebovaly děti i znalosti angličtiny v cizojazyčném odborném textu.

Tým deváťáků…

Čekání na vyhodnocení nám zkrátila živá zvířata, která přivedla vedoucí kroužku teraristiky ze SVČ v Bruntále. Závěrečného vyhodnocení se opět ujal pan ředitel. Nejdříve dostala všechna družstva účastnický list a potom proběhlo vyhlášení vítězů.

Vítězné družstvo…

Měli jsme obrovskou radost, když u vyhlašování prvního místa v mladší kategorii zazněla jména Julie Kropáčová, Nela Grigoriadisová, Klára Gebauerová a Jiří Veselý. V této kategorii soutěžilo ještě družstvo šesťáků ve složení Lenka Křištofová, Eliška Baránková, Eliška Ostrčilíková a Matěj Juráň, ti získali 8. místo. Ve starší kategorii reprezentovali naši školu Alexandra Šolcová, Marie Murová, Sabina Volná a Milan Trebulák, kteří dosáhli na pěkné 6. místo.

Všem mladým ekologům děkujeme za vzornou přípravu a za účast v soutěži.

Foto a text Miroslava Tupá

Back To Top