Ve středu 9. května jsme se zúčastnili krajského kola soutěže Zlatý list, které se jako každý rok konalo na Základní škole v Břidličné. Na čtrnácti stanovištích soutěžní stezky odborné komise prověřovaly znalosti z různých přírodovědných oborů.

Soutěžící zodpovídali otázky na téma myslivost, voda, les, obojživelníci a plazi, šelmy, hydrobiologie, ornitologie, živá příroda, létající savci, členovci, botanika, ochrana přírody a odpady. Hodnotila se i praktická práce. Do soutěže se zapojilo pět týmů z naší školy.

V nejmladší kategorii nás reprezentovalo družstvo složené ze třeťáků, konkrétně Karolína Skrzyžalová, Barbora Tupá, Lukáš Doležal, Michaela Včelná, Michaela Chudárková a Ekrik Michalica. Třeťáčci vybojovali krásné druhé místo.

Za mladší kategorii soutěžily hned dva týmy z naší školy. První tým ve složení Markéta Holubová, Berenika Galušková, Samantha Anna Kaňa, Filip Konečný, Tobiáš Moravec a Radek Tupý (5. B) také obsadil stříbrnou příčku.

Druhý tým tvořili šesťáci Magdaléna Dubová, Aneta Tůmová, Ema Trautenbergerová, Miroslava Maderová, Valérie Horáčková a Robert Křenek. Ani tohle družstvo se nenechalo zahanbit a v konkurenci 18 družstev se umístilo na pěkném čtvrtém místě.

Za starší kategorii jsme na stezku vyslali opět dvě družstva. Sedmáci Markéta Veselá, Ester Bartoňová, Adéla Zlámalová, Filip Mikulenka, Jan Mlčoušek a Robin Kurečka (8. A) získali pěkné páté místo.

Pomyslná zlatá medaile, a tedy první místo patří družstvu ve složení Martina Floriánová, Kamila Chmelařová (obě z 8. A), Lenka Křištofová (8. B), Klára Gebauerová, Nela Grigoriadisová a Julie Kropáčová (9. B). Holky postupují do národního kola, které proběhne v týdnu od 18. do 23. 6. ve Štramberku.

Celou soutěž zpestřil doprovodný program. Děti se mohly zúčastnit besed na téma geologický vývoj ČR, ohrožené druhy živočichů nebo CHKO Litovelské Pomoraví. Ze Zoo Olomouc pro soutěžící přivezli klokany, surikaty, morčata, králíky a činčily. V dílnách si mohla všechna družstva vyrobit vlaštovčí hnízdo.

Překvapením bylo vystoupení zakladatele skupiny Jumping Drums, který předvedl své bubenické umění. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou přípravu, gratulujeme ke skvělým umístěním a vítězným děvčatům budeme v červnu držet palce.

Foto a text Miroslava Tupá

Back To Top