Během zimních měsíců se 9 žáků naší školy zapojilo do mezinárodního vesmírného projektu ASTRO PI – Mission Zero (více zde : https://astro-pi.org/cs/mission-zero/). Celkem se zapojilo téměř 9 200 týmů z 23 zemí Evropy. Žáci měli za úkol napsat zprávu astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici, která poletuje již více jak 20 let nad našimi hlavami ve výšce 400 km. Více o projektu se dozvíte z tohoto videa : https://www.youtube.com/watch?v=OYGgcevyqWg. Napsat zprávu není jednoduchou záležitostí. Nejprve musíte nastudovat ovládání počítače Raspberry Pi, naučit se programovat v počítačovém jazyce Python. Poté napsat program, který  pozdraví astronauty, přehraje jim obrázky a změří vlhkost v  modulu vesmírné stanice.

To vše se naučili zapojení žáci během distanční výuky pomocí několika videokonferencí. Poté na simulátoru Trinket vytvořili vlastní program. Všem se podařilo vlastní zprávu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaslat k posouzení. Programy prošly kontrolou a nakonec byly všechny schváleny. Odvysílány byly během měsíce května v modulu vesmírné stanice ISS. Žáci takto zanechali ve vesmíru svou stopu nad Atlantickým oceánem, Austrálií, Střední Amerikou, Evropou, jižní Amerikou a mnoha dalšími místy naší krásné planety. V úterý 22.6. 2021 jim byl slavnostně předán certifikát podepsaný astronautem Thomasem Pesquetem. Certifikát obsahuje i přehlednou mapu vyznačující místo přeletu Mezinárodní vesmírné stanice po dobu odvysílání jejich zprávy.

Všem zapojeným žákům Evropská vesmírná organizace zaslala poděkování nejen formou již zmíněného certifikátu ale i díky zprávy odvysílané astronautem přímo z Vesmírné stanice-  formou videa: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Videos/2021/05/Astro_Pi_2020-21_Congratulations_from_ESA_astronaut_Thomas_Pesquet. Zprávu do vesmíru odvysílali tito žáci:

Janešík Michal 5. B
Matějka Jan 6. A
Doležal Lukáš 6. A
Ekrik Michalica 6. B
Kubisz Jan 6. B
Kováčová Petra 7. A
Kruk Vojtěch 7. A
Vysluchová Veronika 7. A
Vojkůvková Marie 7. B

Příští rok je možné zapojit se do projektu znovu. Naskýtá se tak jedinečná možnost poznat základy programování na mezinárodní úrovni. Děkujeme mladým odvážlivcům, kteří svými programy reprezentovali nejen naši školu ale i Českou republiku ve vesmírném programu.

Foto a text Michaela Kubiszová

Back To Top