Žáci 6. tříd se v hodině přírodopisu podívali pod pokličku mikrosvěta. Dávno ví, co je to mikroskop, k čemu slouží a z čeho…
Zábavnou hodinu vlastivědy a dějepisu si užili žáci 3. – 9. tříd. Se středověkými rytíři se podívali do doby gotické, kdy v českých zemích vládli panovníci z rodu Lucemburků. Našimi průvodci byli dva členové skupiny historického šermu Pernštejni z Pardubic.
Stát se rytířem nebylo vůbec jednoduché. Na své „povolání“ se připravoval od dětských let, kdy se postupně učil potřebným dovednostem – jízdě na koni, ovládání nejrůznějších zbraní, také musel být odvážným a věrným bojovníkem.
Někteří z nás si přímo vyzkoušeli oblečení rytíře – přikrývku hlavy včetně kroužkového přehozu a helmici, kroužkovou košili, pancíř na ochranu hrudníku a nakonec tzv. varkoč – bojovou suknici s erbem českého krále. Rytíř také dostal štít a zbraně – meč, kopí, sekeru a mohl se vydat na rytířský turnaj.
Ten si vyzkoušeli tři naši žáci – museli ovládnout jízdu na dřevěném koni a zároveň umět zacházet s dřevcem a kopím. Cílem bylo zasáhnout železný štít a nabrat na svou zbraň zavěšený kroužek. Nejlépe si vedla Jitka Hricková, která byla nakonec za své výkony pasována na rytíře.
V krátkých humorných scénkách jsme poznávali jednotlivé Lucemburské panovníky – jejich dobové oblečení, vlastnosti a významné činy. Představili se odvážní rytíři Jan Lucemburský, který zároveň neváhal utrácet spoustu peněz a jeho syn Karel IV. také jako rozvážný stavitel a zakladatel univerzity v Praze. Synové Karla IV. byli každý jiný – starší Václav IV. si oblíbil lov a zábavu s přáteli a dostal se do sporu s husity, ale mladší Zikmund byl rázný a neváhal s husity bojovat.
Rytíři z Pardubic se s námi rozloučili krátkou ukázkou dobového souboje se středověkými zbraněmi.
Foto Táňa Kurečková, Regína Hajná, text Táňa Kurečková