• Jiří Šiffner
  • Výuka
  • 283× přečteno

Od úterý 13. 9. do čtvrtka 15. 9. proběhl v prostorách školní sportovní haly úvodní seminář k připravovanému projektu Trenéři ve škole, k němuž se, jako jedna z devíti škol na Krnovsku, připojí i naše škola. Seminář a školení regionálních trenérů, zapojených do projektu, vedli pánové Mgr. Jan Barák, učitel tělesné výchovy na 1. i 2. stupni ZŠ s 23 letou praxí, trenér, lektor a metodik FAČR s nejvyššími licencemi, a Mgr. Jan Macháček, bývalý profesionální ragbista nejvyšší úrovně, vystudovaný trenér ragby a atletiky, držitel licence A v ragby.

Kromě teoretické části semináře a školení regionálních trenérů, zakončené teoretickými i praktickými zkouškami, došlo i na ukázkové hodiny se třídami, do nichž se zapojili naši druháčci s p. učitelkami Jitkou Hlaváčkovou a Erikou Kynickou. Školení se jako lektoři zúčastnili rovněž pánové Mgr. Jiří Vaněk, náš dlouholetý reprezentant v Judu a pětinásobný mistr ČR, dnes trenér dětí, dále Marek Poláček, ředitel taneční školy a trenér-latinsko-amerických tanců, který předvedl ukázkovou hodinu se třídou 2. A, v níž si děti, včetně paní učitelky, s chutí vyzkoušely taneční pohybovou průpravu, a se třídou 2. B si užil ukázkovou hodinu pan Ondřej Bílek, hráč házené za TJ Dukla Praha a náš reprezentant.

Na školení i ukázkovou hodinu byli pozváni i pracovníci České televize – odkaz na reportáž, která byla odvysílána ještě týž den: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/422231100030914/cast/934184/

Závěrem nutno podotknout, že všichni účastníci školení, ať již trenéři z Čech anebo místní, byli doslova nadšení ze zázemí sportovní haly, kterou jim naše škola poskytla, také z dětí a paní učitelek, které se zúčastnily ukázkových hodin, a v neposlední řadě i z dobrého jídla ve školní jídelně. Podle vyjádření jednoho z vedoucích projektu má sportovní halu se zázemím jako naše škola sotva 20 škol z těch, které jsou v projektu zapojeny.

Projekt Trenéři ve škole, který se rozeběhne teď na konci září také na naší škole, a do něhož je po ČR zapojeno 190 dalších škol, má hlavně přinést dětem radost z pohybu, zpestřit jim hodiny tělesné výchovy (stejně tak i paním učitelkám) propojením pedagogických a tréninkových metod a seznámit je s celou řadou sportů, aby na konci školního roku mohly říct, že prošly všesportovní přípravou. Projekt  však také vznikl na základě vědeckých poznatků, které pracují s vlivem pohybu na psychiku dětí, a jelikož se pohybová gramotnost utváří především do 10. roku věku, bude se projekt týkat v letošním školním roce našich 1. a 2. tříd.

O průběhu projektu bude škola průběžně informovat.

Foto a text Jiří Šiffner

Back To Top