skip to Main Content

V úterý 22. května se učebna výtvarné výchovy proměnila v  netradiční místnost. Přijelo za námi Úžasné divadlo fyziky – ÚDIF z Brna.

A skutečně, údiv v našich tvářích si vysloužilo nepřeberné množství experimentů z oblasti termofyziky, akustiky, optiky. Během celého dne se postupně vystřídali žáci třetí až deváté třídy.

Všechny tajuplné pokusy nám byly vysvětleny. Nechali jsme si na ruku nalít tekutý dusík, jehož teplota dosahovala -196 °C. Odvážlivci si naopak na ruce nechali zapálit směs propan-butanu.

Bylo neuvěřitelné sledovat ohňové tornádo, oblaka páry vznikající kontaktem tekutého dusíku a vařící vody.

Osmé a deváté ročníky měly možnost vidět zvuk a slyšet světlo. I když se to zdá neuvěřitelné, přesvědčili jsme se na vlastní oči a uši, že to možné je. Slyšeli jsme zvuk vydávaný lampičkou či úžasnou a naprosto jedinečnou laserovou kytarou s jedinou strunou.

Zahrát se dá i skladba Ovčáci čtveráci na netradiční hudební nástroj, který je složený z počítačových větráků a fotobuňky. Dokonce nám zazpívala i nahřátá kovová roura.

Chtěla bych poděkovat panu Hermanovi, který poskytl škole finanční dar pro snížení vstupného na tuto sciece show a úžasnému týmu fyziků divadla ÚDIF, kterému se naprosto dokonale povedlo nadchnout žáky natolik, že nechtěli z představení odejít.

Foto a text Michaela Kubiszová 

Back To Top