Hudební klipy, informační banery, vernisáž a fairtradová snídaně – to vše jsou výstupy projektového vyučovování, které zaujaly Českou televizi natolik, aby k nám přijela do školy natočit reportáž.

Díky projektu „Obuj se do toho“ jsme také jako první vzdělávací instituce v Moravskoslezském kraji získali titul „Fairtradová škola“.

O všech aktivitách jsme vás na stránkách školy už informovali, ale hudební klipy jsme zatím na veřejnosti neprezentovali. V hodině hudební výchovy paní učitelky Veroniky Glötzerové složili osmáci a deváťáci text písně o těžkých pracovních a životních podmínkách, které mají nejen muži a ženy, ale bohužel i děti v indických městech.

Není výjimkou, že těžce pracují už i pětileté děti. Druhou píseň na hudbu Michaela Jacksona napsal v rámci hudebního workshopu Matěj Juráň a Natálie Kelemenová ze 7. B. Pojednává o výrobcích z Asie, které se vozí k nám do Evropy a mnohdy v sobě obsahují zdraví škodlivé látky. Navíc vznikají v těžkých pracovních podmínkách a indičtí pracovníci za ně dostávají jen minimální mzdu, která ani nedokáže celou rodinu uživit. Fotografie k oběma klipům nám zapůjčil Standa Komínek, expert na kampaně z organizace NaZemi.

Hudbu jsme nahráli v opavském studiu Jarhead, zpíval pěvecký sbor naší školy, na kytaru hrála paní učitelka Veronika Glötzerová, na tenorovu flétnu Laura Pavelková a perkuse obstaral Jirka Majer. Ten také přeložil oba texty do angličtiny, aby písním rozuměli i zahraniční posluchači. Za korektury textu děkujeme paní učitelce angličtiny Janě Samli. Náš bývalý pan ředitel, Karel Knapp, byl tak ochotný, že se několik dnů věnoval střihu a animaci fotek v obou klipech.

V rámci natáčení pro Českou televizi jsme obě písně živě zazpívali a redaktor potom udělal rozhovory s koordinátorkou projetku, paní učitelkou Míšou Kubiszovou a také s paní učitelkou Veronikou Glötzerovou. V reportáži uvidíte i některé žáky naší školy. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na tvorbě klipů podíleli a také vás poprosit o jejich sdílení nejen na sociálních sítích. Třeba se nám podaří změnit něčí život a pokud ne, alespoň si uvědomíme, v jakém luxusu si v České republice žijeme.

Video K. Knapp, foto R. Hajná, T. Lovásová, text V. Glötzerová

Back To Top