Celkem jedenáct žáků z 9. B doplnilo skupinu deváťáků ze Základní školy Krnov na Janáčkově náměstí a ve středu 14. května se všichni společně vydali na vzdělávací seminář do Terezína. Cestou jsme si „vyšlápli“ na Říp, samozřejmě jsme navštívili rotundu svatého Jiří a poté jsme navštívili Litoměřice, kde svého času pracoval a nakonec i zemřel Karel Hynek Mácha. Následující ráno už nás čekala úvodní přednáška o pronásledování Židů od roku 1933 a o historii židovského ghetta v Terezíně.

Posléze jsme si celé město prohlédli s průvodkyní, která nás seznámila s hrůzami, jimž museli Židé v tomto ghettu během 2. světové války čelit. Po obědě náš program pokračoval workshopem s názvem Efekt přihlížejícího. Zachovali byste se jen jako přihlížející, kdybyste byli svědky nehody nebo násilí, anebo byste v sobě objevili hrdinu? Právě nad touto otázkou jsme se měli zamyslet. Prostřednictvím online besedy jsme se pak seznámili s paní Zuzanou Peterovou, ta nám zprostředkovala vzpomínky své maminky na Terezín. Po večeři jsme si prohlédli podzemí pevnosti, největší nadšení vyvolala cesta úzkou chodbou bez jakéhokoliv osvětlení.

Páteční dopoledne jsme strávili prohlídkou areálu bývalé věznice zvané Malá pevnost. Zde byl kromě Židů vězněn i Gavrilo Princip, jenž spáchal atentát na Františka Ferdinanda d’Este, a později i Milada Horáková, oběť justiční vraždy v důsledku politického procesu v roce 1950. Domů jsme se vrátili nejen plni dojmů a nabytých znalostí, ale i obohaceni o nová přátelství, která se dětem během tohoto třídenního pobytu podařila navázat.

Foto a text Renata Doležalová

Back To Top