• Táňa Kurečková

Letošní soutěžení v psaní ZAV jsme ukončili účastí na 20. ročníku mistrovství ČR „ZAV Junior 2022“. V této praktické dovednosti – ovládat psaní na PC všemi deseti – soutěžilo ve dnech 9. a 10. června třicet osm písařů z dvanácti základních škol včetně víceletých gymnázií. Soutěž pořádalo sdružení Interinfo ČR spolu se Základní školou Ilji Hurníka v Opavě. Naši školu reprezentovali Matyáš Bányácski a Viktor Cigánek z 9. B a Jakub Loskot ze 7. B. Asi největším čtvrtečním zážitkem bylo natáčení televize Polar ještě před samotným soutěžením. Pak už na žáky čekal Bodovaný trénink – minutovky. Nejlépe se povedly Matyášovi – vybojoval 9. místo, Kuba 18. a Viktor 24. místo. Pro vaši představu – Matyáš psal rychlostí 332 úhozů za minutu, Kuba 249 úhozů a Viktor 215 úhozů za minutu. Průměrný písař by psal asi rychlostí 180 úhozů za minutu.

V pátek při slavnostním zahájení soutěže pozdravil písaře primátor města Opavy Tomáš Navrátil a také devítinásobná mistryně světa v psaní na PC paní Helena Zaviačičová, spoluautorka programované výuky ZAV. Pro dobrou náladu pak zahrála dětská cimbálová muzika ze Základní umělecké školy v Opavě. Poté už žáci psali tři 10minutové opisy, kde se postupně zvyšovala penalizace na 10, 50 a 100 úhozů za chybu. Nervozita byla velká, přesto kluci chybovali minimálně nebo vůbec.

Matyáši Bányácskému se nejlépe povedl opis s penalizací 10 úhozů za chybu – získal 8. místo. Kuba Loskot získal 19. místo – své nejlepší umístění v 10minutovém opisu s penalizací 50 úhozů za chybu, který se psal z papírové předlohy, což je pro písaře náročnější na pozornost než opisovat text z obrazovky počítače. Viktor Cigánek vybojoval také v této disciplíně své nejlepší umístění – 21. místo. Celkově jsem se jako družstvo umístili na 7. místě.

Soutěž se nám líbila, pořádající škola ji zvládla na jedničku. Pro žáky i učitele bylo připraveno bohaté občerstvení a každý si domů odvezl malý dárek. Nejdůležitější ale byly zážitky, nové zkušenosti a motivace k dalšímu tréninku. Poděkování patří i paní Heleně Zaviačičové za rychlé vyhodnocení všech soutěžních prací.

Klukům blahopřejeme k dosaženým výkonům a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Text a foto Táňa Kurečková

Back To Top