Ojedinělá a výborná spolupráce mezi státní a soukromou školou u nás funguje již řadu let. V prostorné místnosti naproti hlavního vchodu naší školy se obvykle příchozí setkávají se vždy usměvavým Jardou Hrubým, jehož výtvarnou dílnu každoročně navštěvuje stovka dětí i dospělých.

„Pan učitel Hrubý probudil mé výtvarné nadání a schopnosti, rozvíjel patřičné dovednosti a zasvětil mě do tajů různých výtvarných technik“, říká Klára. Od čtyř let až do dospělosti totiž navštěvovala Jardovu výtvarku. „Malování obrazů, na lidské tělo či plochy zdi interiérů i exteriérů domů se mi stalo koníčkem na celý život“, dodává dnes také pedagožka, projektantka a amatérská výtvarnice.

Ve výtvarce je bezva…

A takových nadšenců z Albrechticka prošlo Jardovýma rukama mnohem více.

Ve chvíli odpočinku…

Keramika, prostorové práce z papíru, kresba, malba i grafika tvoří komplex činností, se kterými se ve „výtvarce“ seznamují děti i dospělí. Při svých studiích se sám Jarda věnoval především sochařství, keramice a propagačnímu výtvarnictví. Celý život je aktivním umělcem. Například sochu Neptuna vytvořil pro pěší zónu v centru Krnova, jeho sv. Florián je ozdobou Hasičské zbrojnice v Krnově- Kostelci, keramický betlém předal osobně ve Vatikánu.

Malujeme, kreslíme, modelujeme, stříháme i lepíme…

O tom, že se Jardovi pedagogická činnost daří, svědčí účast jeho svěřenců na mnoha soutěžích a výstavách u nás, na Slovensku, v Polsku, v Německu, ale i Japonsku nebo USA.

Příprava na talentové zkoušky…

Díla a dílka Jardových žáků zdobí chodby naší základky. Lze si je také prohlédnout na zámku v Linhartovech, kde činorodý Jarda působí jako kastelán.

Foto Karel Knapp, text Taťána Hazuchová

Back To Top