Ve velmi přátelské atmosféře se koncem května uskutečnil již 19. ročník soutěže ZAV Junior Opava mistrovství České republiky pro žáky základních škol ve zpracování textu. Jedenáct škol (patnáct družstev) a čtyřicet šest soutěžících hostila tentokrát Základní škola Ilji Hurníka v Opavě. Vstřícní a milí byli nejen učitelé, ale i žáci pořádající školy. Naši školu reprezentovala dvě družstva, děvčata z 8. a 9. tříd – A. Poláchová, A. Šimeková a E. Baránková a žáci z 5. a 7.  tříd – V. Vysluchová, J. Vyslucha a J. Herman.

Dvoudenní soutěže odstartoval tzv. bodovaný trénink, kde žáci museli zvládnout dvacet pět minutových textů s penalizací 100 úhozů za chybu. Nejlépe se umístila A. Poláchová 6. místo, když zvládla psát rychlostí 372 úhozů za minutu a těsně za ní E. Baránková napsala o dvacet úhozů méně. I ostatní překonali své osobní rekordy a dostávají pochvalu. V pátek čekala na písaře hlavní soutěž – tři desetiminutové opisy s penalizací 10, 50 a 100 úhozů za chybu. Je zajímavé a zároveň potěšující, že nejtěžší opis zvládly nejlépe hned dvě naše závodnice – E. Baránková a V. Vysluchová pouze s jedinou chybou.

V kombinaci jednotlivců všech tří opisů se nejlépe umístila E. Baránková – 7. místo, A. Šimeková – 11. místo a A. Poláchová 14. místo, J. Herman – 31. místo, V. Vysluchová – 34. místo a J. Vyslucha 41. místo. V soutěži družstev obsadila děvčata velmi pěkné leč nepopulární 4. místo a druhé družstvo získalo 12. příčku. Děvčata A. Poláchová, E. Baránková a A. Šimeková si také poprvé odnesla Certifikáty Internetové školy ZAV a neziskové organizace Interinfo ČR za vynikající výsledek v desetiminutovém opisu, který psaly mimo soutěž ZAV Junior – taková malá státnice pro žáky základních škol potvrzující jejich rychlost profesionálních písařek – vyšší než 2 200 úhozů za minutu. Gratulujeme.

Blahopřání a poděkování za vzornou reprezentaci školy patří všem našim soutěžícím a zvlášť děvčatům z 9. tříd E. Baránkové a A. Šimekové přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.