Úžasné město nad Seinou – Paříž – hostí každoročně tisíce turistů. K nim se začátkem července připojili účastníci Mistrovství světa v záznamu a zpracování textu psaného i mluveného. Konalo se v rámci 48. kongresu světové federace INTERSTENO ve dnech 9. až 15. července 2011. Po dvou letech příprav si opět porovnávalo své dovednosti na 620 účastníků z 35 zemí. Mezi nimi nechyběla ani tradičně úspěšná výprava z České republiky. Naši školu a město reprezentoval zkušený závodník Milan Musil.

Už jsem v Paříži …

Když byl poprvé na mistrovství světa v Praze v roce 2007, dostal broušený pohár pro nejmladšího účastníka šampionátu. Tehdy mu bylo 11 let a snil o mistrovském titulu. Svůj klukovský sen si splnil letos v Paříži. Cesta k němu byla ale neuvěřitelně klikatá. Nekonečné hodiny tréninků doma, na soustředěních i ve škole. Milan také absolvoval velké množství soutěží – okresních, republikových i mezinárodních a všude sbíral velmi cenné zkušenosti, naposledy na mistrovství světa v Pekingu před dvěma lety. Smůla i neúspěchy však Milana ještě více posilovaly.

Situace je vážná, chystám se soutěžit …

Říká se: „Do třetice všeho dobrého.“ A Milanovi se v Paříži opravdu dařilo. Přihlásil se do 7 soutěží: opis 30 minut s penalizací 100 úhozů za chybu, korektura textu, diktát C-B-A – záznam mluveného slova, kdy můžete svůj text po napsání opravovat, diktát Real Time Competition – kdy text po napsání již nemůžete opravit, word procesing – úpravy textu ve Wordu, diktát cizojazyčný, korespondence a protokolování – jde v podstatě o dva diktáty, které následně přepisujete do dvou úředních dopisů – celá práce je limitována počtem minut a slov.

Paní učitelka Taťána Kurečková (vpravo), trenérka Milana …

Bydleli jsme v hotelu ETAP na okraji Paříže a soutěže se odehrávaly v jeho blízkosti. V moderním hotelu FIAP a v historických prostorách Cite Universitaire. Zde také proběhlo v neděli odpoledne slavnostní zahájení celého mistrovství. V úvodu zatančily rozverné tanečnice v barvách francouzské trikolóry tradiční kankán. Nechyběly slavnostní projevy, zdravice zástupců jednotlivých zemí a další taneční vystoupení. Pak následovaly nejnáročnější dny. V pondělí a v úterý se soutěžilo a následně opravovaly texty a připravovaly se výsledkové listiny. Písaři museli zvládnout nejen trému, ale i horko a chyby organizátorů, kdy museli čekat, než budou připraveny místnosti k soutěžím. A Milan? Nenechal se vyvést z míry a úspěchy byly na světě.

Milan píše diktát. V soutěži získal zlatou medaili …

Do vyhlášení výsledků ale zbývaly dva dny, a tak jsme se konečně vypravili poznávat tolik opěvovanou Paříž. Na prvním místě jsme si nenechali ujít Eiffelovku – úžasnou krásku, smekám před těmi, kteří ji dokázali nejen vyprojektovat, ale i postavit už před 122lety bez veškeré námi dostupné techniky! Svou monumentálností a nádherou nás také překvapila nejen bazilika Sacra Coeur, gotický chrám Notre Dame, ale také Louvr a Versailles s překrásnými zahradami. Zastavili jsme se u Napoleonova Vítězného oblouku, prošli se po známé Champs-Elysées a kolem futuristického Centre Pompidoue. S Paříži jsme se rozloučili návštěvou její nejmodernější čtvrti La Défense s mrakodrapy a Velkou archou. Nutno dodat, že rušné velkoměsto láká k odpočinku velkým množstvím upravených parků s jezírky a hracími koutky pro děti.

Dva Musilové …

Ve čtvrtek 14. července si Francouzi připomínali státním svátkem dobytí Bastily a počátek Velké francouzské revoluce. U této příležitosti pozvali organizátoři ty, kteří pomáhali s opravami soutěžních prací, na večerní projížďku lodí po Seine s večeří a ohňostrojem u Eiffelovky. Jedním slovem – úžasné. Bylo se na co dívat, zážitky jsou nezapomenutelné. Nejvíc jsme se všichni těšili na pátek – vyhlašování výsledků na pařížské radnici. Výzdobou mi připomínala naše Národní divadlo v Praze. Milan kráčel na stupně vítězů ne jednou, ale rovnou čtyřikrát. Bylo to pro nás velké překvapení.

Milan na bedně, už má zlato za diktát C-B-A …

Ve své kategorii – žáků do 16ti let získal 1 zlatou, 2 stříbrné a 1 bronzovou medaili, vlastně Eiffelovky. K tomu ještě tři diplomy 1. místo za korespondenci a protokolování, 2. místo za vícejazyčný diktát a diktát Real Time Competition. Mistrem světa se stal Milan v diktátech C-B-A, kdy dokázal zachytit 5 minut mluveného slova s 9 chybami. Stříbrné medaile – Eiffelovky – získal za korekturu textu a za celkové umístění ve všech soutěžích.

Společná radost Milana a trénerky Taťány Kurečkové …

Bronzovou medailí a diplomem byl také Milan oceněný za mezinárodní internetovou soutěž, která se píše během dubna a května ve školách na různých místech světa. Šlo o desetiminutové opisy z obrazovky v několika jazycích. Do této soutěže se úspěšně zapojilo dalších 9 žáků naší školy. V královské disciplíně – 30ti minutovém opisu získal Milan neoblíbenou bramborovou medaili, ale ani ta mu konečnou radost nezkazila.

Další foto z nezapomenutelného zážitku …

Milan se tak zařadil mezi celou řadu úspěšných reprezentantů České republiky, kteří v konečném součtu získali 44 medailí. Vyhlašování výsledků na pařížské radnici si s námi vychutnal i tiskový atašé velvyslanectví ČR v Paříži pan Michal Dvořák. Byl velmi mile překvapen a zároveň potěšen tak vynikajícími výsledky české reprezentace v silné mezinárodní konkurenci.

Zleva T. Kurečková, M. Musil, M. Musil st., H. Matoušková …

Radost z vítězství jsme si pořádně užili. Přípitky se střídaly s fotografováním, dobrou večeří i tancem. Až večer na hotelu si Milan všiml, že mu chybí nejcennější zlatá medaile. Tu naštěstí našla na radnici paní uklízečka a předala organizátorům, ale ještě dříve, než v noci opět na místo činu dorazil Milan s tatínkem. Před odletem jsme se s organizátory již nesešli, a tak bude Milanovi zlatá medaile poslána z Paříže poštou až domů.

Obrovská radost …

Milanovi, který již bude od 1. září studentem krnovského gymnázia, blahopřejeme k jeho vynikajícím výsledkům a přejeme do dalších soutěží, studia i života mnoho úspěchů. Poděkování patří také rodičům, kteří Milana maximálně podporovali a vždy ochotně se školou spolupracovali.

Nezbývá, než všechno dobře oslavit …

Dále bych chtěla poděkovat všem sponzorům, kteří nám umožnili účast a zážitky na mistrovství světa v Paříži. Jmenovitě jsou to: pan Tesař ředitel společnosti Silnice Morava, Městský úřad Město Albrechtice, SRPDŠ při Základní škole v Městě Albrechticích, Základní škola v Městě Albrechticích. Moc děkuji také za dlouhodobou podporu panu řediteli Karlu Knappovi.

Závěrečná fotka české reprezentace v čele s Jaroslavem Zaviačičem a Helenou Matouškovou …

Další velký dík patří i panu Jaroslavu Zaviačičovi a paní Heleně Matouškové za organizaci a přípravu mistrovství světa i našich reprezentantů, ale také za vedení soutěží a jejich vyhodnocování přímo v Paříži. Další podrobnosti o průběhu celého mistrovství jsou uvedeny na stránkách www.zav.cz a v regionálním vysílání ČT Ostrava dne 21. 7. 2011 v čase od 18:44 do 20:29. 

Ať žije další mistrovství světa v belgickém Gentu v roce 2013.

Foto Taťána Kurečková a Milan Musil st., text Taťána Kurečková

Dovolím si připojit malou poznámku. Autorka článku, paní učitelka Taťána Kurečková zapomněla se skromností sobě vlastní na jednu z nejdůležitějších osob, které mají podíl na Milanově úspěchu. Na sebe. Ale my dobře víme, jak to je. Mnohaletá, cílevědomá a poctivá práce. Moc děkujeme a přejeme daší trenérské úspěchy. 

Karel Knapp, ředitel školy.

Back To Top