Když začíná počátkem července 1997 pršet, nikdo netuší, že déšť způsobí takovou hrůzu. V neděli 6. července je vyhlášen první stupeň povodňové aktivity. Všechny zainteresované složky jsou v pohotovosti. V 17 hodin se řeka Opavice začíná vylévat z koryta. V Hynčicích, Albrechticích a v Opavici u obchodu. Během dne spadlo na jeden metr čtvereční 240 litrů vody, což představuje stoletý srážkový rekord…

Toto jsou úvodní slova z komentáře, který ve dvou dílech půlhodinového střihového dokumentu zpracovaném Karlem Knappem z mnohahodinových záznamů od amatérských kameramanů Jana Konopky, Oldřicha a Milana Kopečných, Vladislava Hlaváčka, Igora Kozelka a s využitím kopie části reportáže ČT 1 z 10. července 2007 četla Miluše Kaletová.

Katastrofální povodně se citelně dotkly nejen obyvatel našeho regionu, ale i celé Moravy. Dodnes můžeme vzpomínat na obrovskou vlnu solidarity, materiální i finanční pomoc, které se nám z různých koutů České republiky dostalo. Je dobré si i tak nepříjemné události připomínat. Protože štěstí přeje připraveným a vrtochy počasí se projevují čím dál častěji.

Zpracování videa a text Karel Knapp

Back To Top