Město Albrechtice a jeho okolí už proslavila řada rodáků, například hudební skladatel Gottfried Rieger nebo novinář František Gel a další. Jednou z osobností, které se na šíření dobrého jména Města Albrechtic přímo či nepřímo podílely, je i Jaroslav Zaviačič, který se narodil v Čejči na jižní Moravě. V těchto dnech se právě dožívá významného životního jubilea. Je předsedou českého sdružení Interinfo ČR, zakladatel Internetové školy ZAV, bývalý český reprezentant a vicemistr světa v psaní na mechanickém psacím stroji.

Pan Jaroslav Zaviačič…

V 80. letech pracoval jako expert elektronických psacích strojů IBM, zavedl například označení kláves pro písmena F a J formou malého výstupku pro lepší hmatovou orientaci. Následně se stal autorem individuální výuky psaní na klávesnici všemi deseti a také hlavním a úspěšným trenérem českých reprezentantů ve zpracování textů, kterým je dodnes. V  roce 2005 byl zvolen ve Vídni předsedou světové organizace pro zpracování informací INTERSTENO až do roku 2007, kdy se stal hlavním organizátorem kongresu INTERSTENO a světového šampionátu ve zpracování textů, který se konal v Praze.

Jedno z našich prvních setkání s Jaroslavem…

Skvělou metodu psaní všemi deseti – ZAV – si nejdříve sám vyzkoušel dnes už bývalý ředitel naší základní školy pan Karel Knapp a zaujala ho natolik, že navázal s jejím autorem, panem Zaviačičem, vzájemnou spolupráci. Bylo to před sedmnácti lety, kdy se ve škole začaly používat první počítače a k jejich kvalitnímu využití právě přispěla klávesnicová gramotnost – čili ovládat psaní všemi deseti, sledovat pouze obrazovku počítače a soustředit se na své myšlenky. Pan Jaroslav Zaviačič tak ovlivnil v dobrém slova smyslu stovky našich žáků, učitele i mnohé rodiče, kteří psaní využívají v každodenním životě.

Od exhibice paní Heleny Zaviačičové už uplynulo hezkých pár let…

Stali jsme se úspěšnými uživateli ZAVU, což dokazují i naše přední umístění v nejrůznějších soutěžích od okresních kol, přes republiková až po mistrovství světa. Zvítězili jsme tři krát v družstvech na mistrovství ČR, první místa z mistrovství světa si odnesli Honza Košulič v roce 2003 a Milan Musil v roce 2011. V mezinárodní internetové soutěži získal Milan Musil také 1. místo v kategorii do 12 let (2008) a 3. místo v kategorii žáků 13–16 let (2011). Na jeho úspěchy navázal Dan Ondrašík – v kategorii do 12 let vybojoval 3. místo (2010) a 2. místo (2012). Velmi dobrých výsledků na soutěžích také dosáhla Iveta Kolarovčeková, Aneta Kaperová nebo Markéta Labajová.

Vzácné fotografie našich prvních písařů s Jaroslavem…

Naše škola poskytla několikrát zázemí pro prázdninová soustředění reprezentantům České republiky – žákům i studentům, kteří se připravovali na mistrovství světa v letech 2005 – před Vídní, 2007 před Prahou a 2009 před Pekingem. Dokonce jsme se stali organizátory mistrovství České republiky ve zpracování textů MR – OPEN 2010, jako první na Moravě.

Zahájení mistrovství ČR ve zpracování textů MR – OPEN 2010…

Tréninková soustředění i republikové soutěže připravuje pan Jaroslav Zaviačič se svou manželkou paní Helenou – devítinásobnou mistryní světa v psaní na klávesnici, která má na starosti soutěžní i tréninkové texty a pohotově je opravuje. Soustředění jsou vždy skvěle připravena a probíhají v přátelské a milé atmosféře. Kromě toho manželé Zaviačičovi několikrát navštívili naši školu a setkali se na besedách s žáky, kteří píší „ZAV“.

Prezentace motivační hry pro výuku psaní „Houbař“…

Díky aktivitám pana Zaviačiče a spolupráci s ním se žáci z albrechtické základky dostali do světa – Řím, Vídeň, Paříž, Peking a poznali i řadu míst v České republice – Prahu, Hradec Králové, Havlíčkův Brod, Karvinou a další. Navázali nová přátelství napříč republikou, těch si cení i paní učitelka Kurečková, která ve škole trénuje psaní ZAV a většinou své žáky doprovází na soustředění a soutěže.

Mezi naše nejúspěšnější písaře patřil Milan Musil…

V těchto dnech se pan Jaroslav Zaviačič dožívá věku 75 let. Je stále velmi aktivní, nechybí mu elán, optimismus a odhodlání podnikat stále něco nového. Neustále svou výuku zdokonaluje a zlepšuje tak, aby byla pro žáky zajímavá. Kdykoliv ochotně a rád pomůže v nesnázích dospělým i dětem.

Soustředění písařů z celé ČR v Městě Albrechticích…

Pan Zaviačič je čestným profesorem Akademie Aliprandi ve Florencii a má titul hostujícího profesora na čínské akademii v Shenyangu. Potvrzuje pravidlo, že nejvzdělanější lidé jsou nejskromnější. Má výborný vztah k mladým lidem a nezkazí žádnou legraci.

První „zlatou“ z MS v Římě nám přivezl Honza Košulič…

Milý Jaroslave, přejeme Ti k narozeninám vše nejlepší, hodně zdraví, spokojenosti, úspěšných žáků a těšíme se na další spolupráci. 

Více informací k našim aktivitám se „ZAV“ ZDE.

Taťána Kurečková a Karel Knapp

Back To Top